пʼятниця, 6 червня 2025 р.

«Завжди мрій і підіймайся вище, ніж ти можеш»

В 1950 році Вільяму Фолкнеру було присуджено Нобелівську премію з літератури. У своєму виступі з нагоди вручення нагороди письменник виголосив своє кредо. «Я вірю, - сказав він,-  що людина не тільки вистоїть, вона переможе все. Вона безсмертна, тому що вона має душу, дух, здатний до співчуття і самопожертви, і довготерпіння. Завдання письменника – допомогти людині вистояти і перемогти».

Фолкнер завжди противився втручанню в  особисте життя. Він писав, що підсумок і історія його життя повинні знайти вираз в одній фразі його епітафії і некролога: «Він створював книги».

Багато років Вільям Фолкнер із своєю родиною прожив у містечку Оксфорді, землякам здавалося, що він нічим не відрізняється від них. Лише в 1948 році, коли в Оксфорді почали знімати фільм за романом письменника «Осквернитель праху», місто стрепенулося.  Треба ж таке, поряд живе знаменитість, яка в своїх творах описує психологію та спосіб мислення  городян. З Півднем було зв’язане все життя і вся творчість письменника. Дія майже всіх романів і оповідань Фолкнера відбувається на півдні США, але марно шукати ці місця на карті Америки. «Я створив свій власний світ»  Йокнапатофа і заселив своїми героями.

Письменник не любив літературних товариств, зустрічей з колегами, заяв для друку. Коли Фолкнер отримав лист від президента Кеннеді, що йому треба з’явитися на обід на честь лауреатів Нобелівської премії, він сказав: «Передайте їм, що я занадто старий, щоб їхати так далеко заради обіду з невідомими людьми».

Фолкнер – письменник нелегкий для читання, адже недарма навіть на його батьківщині він довгі роки вважався «письменником для критиків». Але як зазначив один з українських літераторів: «Вільям Фолкнер — один із найбільш похмурих американських письменників і, одночасно, один із найкращих американських гумористів». «Шум і лють», «Світло в серпні», «Авесалом, Авесалом!», «Сільце», «Місто», «Особняк» знайшли своїх прихильників в усьому світі.

У 1955 році Вільям Фолкнер став лауреатом  Пулітцерівської премії за роман «Притча», а в 1962-му опублікував роман «Викрадачі», який також приніс автору перемогу на конкурсі Джозефа Пулітцера 1963 року, але нагорода вручалася вже посмертно.

В фонді бібліотеки-філії № 5 на вас чекає книга «Крадії та інші твори» Вільяма Фолкнера.


 

1 коментар:

  1. Цікаво читати твори Вільяма Фолкнера. Цікаво і дізнатися про неього щось новеньке.Дякуємо бібліотекарям за розвідки в американську літературу.

    ВідповістиВидалити