четвер, 30 січня 2025 р.

Михайло Олеховський і Полтава

Продовжуємо публікацію матеріалів волонтера Оксани Кравченко із багаторічного циклу «Моя Полтава – мої роки і спогади».

Сьогодні в Полтаві збільшується кількість імен, що потрапляє у небуття. Полтавський  обласний краєзнавчий музей імені Василя Кричевського виконує шляхетну місію, повертаючи нам  імена  видатних і забутих предків. 29 квітня 2025 року виповнюється 170 років від дня народження першого завідувача Природничо-історичного музею Полтавського губернського земства М.О. Олеховського.

Михайло Олеховський – корифей музейної справи на Полтавщині

Один з найстаріших на Україні, Полтавський краєзнавчий музей було засновано 1891 року. Становлення музею пов’язане з ім’ям Михайла Олександровича Олеховського – природознавця, краєзнавця, збирача культурної та природничої історії.  Для багатьох наших відвідувачів ім’я першого завідувача  Природничо-історичного музею Полтавського губернського земства було малознайоме. Про видатного полтавця користувачам бібліотеки-філії № 5 розповіла Ірина Олексіївна Власенко, старший науковий співробітник науково-дослідного експозиційного відділу етнографії.

вівторок, 28 січня 2025 р.

Дислексія – хвороба геніїв

Дислексія або розлад читання -  хвороба, що характеризується проблемами з читання, попри нормальний інтелект та за відсутності порушень слуху і читання. Відсоток дислексії у  всьому світі становить – 4%. Людям, у яких діагностували дислексію, важко читати та писати. Вони можуть плутати букви, міняти їх місцями, бачити їх у дзеркальному відображенні, або бачити тільки частину літер. Книга Рассела Гренчі, логопеда лікарні святого Карла та Даніеля Дзаноні, людини з дислексію, яка змогла адаптуватися до життя «Історії про видатних людей з дислексію. 15 мотиваційних розповідей» написана для хлопців та дівчат, яких збентежив цей діагноз. Вони сповнені сумнівів та недовіри, оскільки не знають, який вплив це матиме на їхнє життя. 

субота, 25 січня 2025 р.

Смерть і Діва (оповідання)

"- Клариндо, чому ти сховалася в цьому будинку? Ще тоді, давним-давно.

- Не пам'ятаю. Хоча так... Я боялася.

- Боялася?

- Дивно. Спочатку життя боялася, потім - смерті. Завжди чогось боялася."

Це оповідання мені порадив прочитати мій друг.

Ось буває таке в житті, де після гівна в чистому вигляді, тобі нарешті зустрічається та сама хороша людина, яку ти просила у Всевишнього.

Не для порівняння навіть, і близько.

середа, 22 січня 2025 р.

Більбергія або Сльози королеви

«Яка краса! Яку назву має ця квітка?» - відразу така реакція читачів.

Саме така цікава рослина з такою вишуканою назвою зацвіла в нашій бібліотеці. Скромна більбергія з дивовижною витонченістю  по праву  вважається невибагливою рослиною, бо може пристосуватися, практично, до будь-яких умов. Головний козир більбергії - здатність адаптуватися до самого мізерного освітлення. 

Завезена рослинка в Європу із Бразилії, а в книгозбірні з’явилася така краса завдяки нашій постійній користувачці Тетяні Дорогобід. 

Саме зараз, коли за вікном зима, бракує сонечка, ніжна, тендітна квіточка створює атмосферу затишку, тепла, натхнення та сподівання. 

Не вірите…? Приходьте!


 

четвер, 16 січня 2025 р.

Новий цикл у проєкті «Бути собою»

Продовжуємо публікувати матеріали волонтера Оксани Кравченко із циклу «Моя Полтава – мої роки і спогади».

Цикл «Бути собою» започатковано наприкінці 2023 року і спочатку в ньому були оздоровчі процедури, потім заняття спортом, а в 2025 році додалася і гігієна тіла.

Яких змін зазнає наша шкіра у різні пору року? Чим відрізняється зимовий догляд за шкірою? Який крем обрати і як захистити шкіру, щоб вона завжди залишалася здоровою та доглянутою? 

вівторок, 14 січня 2025 р.

Притулок семи вітрів (книжка)

"Взагалі ж дивовижна річ - серце людини, і такі воно в собі потаємності й глибини приховує, що ти й сам часом не відаєш, що маєш у серці своєму."
Ну і знову здрастуйте!
Читаю книжку від Дарини Гнатко з цікавою назвою "Притулок семи вітрів" і розумію наскільки все життєве в історії головних героїв Григорія та Палажки.
Різних і нещасних.
Він покохав.

Три фестивалі у Центрі культури та дозвілля

Продовжуємо публікувати матеріали із багаторічного циклу  волонтера Оксани Кравченко «Моя Полтава – мої роки і спогади».

Фестиваль нині є справді «штучним замінником свята», оскільки привносить у буденність елементи радості, відпочинку, новизни тощо. Крім того, основою фестивалів є змагальницька складова, яка надає змоги спробувати себе в іншій формі чи ролі, оскільки ці заходи проводяться переважно на мистецькій (народно-інструменальній, вокально-хоровій, хореографічній тощо) основі. 

середа, 8 січня 2025 р.

Чому ми спимо

«Ой, надіну я сережки і добре намисто»

Сучасна жінка не може уявити своє життя без прикрас. Це й не дивно, адже вони вже є повсякденною річчю, що увійшли в звичку. В давнину, як і сьогодні, жінки одягали найрізноманітніші прикраси. В той час вони мали особливе значення та навіть оберігали їхню власницю. Про найбільш поширені народні прикраси Наддніпрянщини користувачі бібліотеки-філії № 5 дізналися з цікавої змістовної розповіді наукового співробітника Полтавського краєзнавчого музею Катерини Штепи. 

пʼятниця, 3 січня 2025 р.

Марсіанин (оповідання)

"Я те, що я є, беру те, що дається."
Відкриваю для себе письменника Рея Бредбері.
Читаю оповідання "Марсіанин".
І розумію!
Мені не те що подобається, імхо.
Я вбираю як губка нову інформацію для себе.
Класика все ж таки краща за нове покоління.
Не в образу до когось.
Рей Бредбері чудовий фантаст.
Його не переплюнути, та й не варто.
Чим чіпляє сама історія "Марсіанин"?
Самотністю ззовні.
Людина приходить у цей Світ одна.

середа, 1 січня 2025 р.

Робочий рік розпочато


 Фото від читачки Наталії Зайцевої

Творчі діти подарували полтавцям зиму

Сумуєте за снігом? За зимою-чарівницею?
Тож, у справжню новорічну казку можна зануритися в читальній залі бібліотеки-філії № 5, де відкрилася виставка дитячих малюнків. З Новим роком  працівників та усіх відвідувачів книгозбірні привітали вихованці студії образотворчого мистецтва «Веселка» під керівництвом Юлії Ільяшової  Розсошенського Будинку культури.
Дивовижні краєвиди, пейзажні замальовки з першого погляду зачаровують незвичайними яскравими барвами. Портрети, що відтворюють особисте бачення юних художників та гармонію краси відрізняються своєю неповторністю.