Сьогодні в Полтаві збільшується кількість імен, що потрапляє у небуття. Полтавський обласний краєзнавчий музей імені Василя Кричевського виконує шляхетну місію, повертаючи нам імена видатних і забутих предків. 29 квітня 2025 року виповнюється 170 років від дня народження першого завідувача Природничо-історичного музею Полтавського губернського земства М.О. Олеховського.
Нещодавно на базі бібліотеки-філії № 5 ми почули розповідь Ірини Власенко, наукового співробітника Полтавського обласного краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, про першого директора цього закладу культури, у рамках багаторічного проєкту «Пам`ятні дати Полтави». Пані Ірина часто виступає у різних моїх проєкта і завжди це цікаво і ми дізнаємося багато нового. Таким чином не всі полтавці володіють тією інформацією, як члени моєї команди – переселенці із різних областей України
Михайло Олеховський народився (16 квітня 1855 року у м. Кременчуку , тодіПолтаської губернії, нині Полтавської області. Це не тільки природознавець, краєзнавець, а ще й музеєзнавець. Закінчив . Новоросійський університет в Одесі зі званням кандидата.природничих наук в 1879р.. Відтоді працював чиновником статистичного бюро Полтавського губернського земства; у 1890 р. був зберігачем і упорядником матеріалів експедиції В. Докучаєва з природичо.-історичних досліджень Полтаськорї губернії. У 1891–1909 рр. – завідувач природничо-історичного. музею Полтавського губернського земства. Влітку 1891 р. разом із В. Вернадським та В. Докучаєвим провів природниче обстеження низки повітів Полтаської губернії. У 1899 р. вперше склав та видав каталог колекції музею. У 1900 р. представив експонати (зразки ґрунтів Полтавської губернії) до Докучаєвської експозиції Всесвітньої виставки у Парижі. Разом із В. Вернадським обстежував пізньопалеолітичну стоянку у с. Гінці Лубенського повіту. (1901 р.), а також околиці с. Мелюшки Хорол. повіту (обидва – нині Лубенської територіальної громади Полтавської області), де 1902 р. виявлено кварцеву руду із частками золота. 1903 р. організував та взяв участь у проведенні екскурсій Полтавської губернії з вивчення ґрунтів, степової рослинності та фольклористики. Ініціатор створення Ботанічного саду та Петровського парку в Полтаві.
Дякуємо Ірині Власенко за змістовну та цікаву розповідь про видатного полтавця.
Оксана Кравченко, член НСЖУ та МСПУ
Немає коментарів:
Дописати коментар