середа, 27 листопада 2024 р.

«Не сподівайтеся позбутися книжок»

Ви проходите повз книжкових крамниць та не відвідуєте бібліотеки, вже звикли читати з екранів гаджетів, вдома вивільняєте книжкові полиці під якийсь дріб’язок.  Але «Не сподівайтеся позбутися книжок» попереджують сучасні європейські інтелектуали, бо книга завжди залишиться книгою.

У 2012 році Жан-Клод Кар'єр і Умберто Еко опублікували книгу розмов про майбутнє інформаційних носіїв. У 2015 році книга вийшла українською мовою у перекладі Ірини Славінської у «Видавництві Старого Лева». 

Жан-Філіп де Тоннак веде розмову та ставить запитання: «Але що таке книжка? Чим є книжки на наших етажерках або на полицях світових бібліотек, що містять у собі знання та мрії, які людство накопичувало, навчившись писати? Що думаємо про одіссею розуму на сторінках книжок? В які дзеркала ми дивимося? Про що до нас промовляють книжки?»,  а свої думки висловлюють Жан-Клод Кар'єр (1931 - 2021) — французький сценарист, драматург, письменник, актор та Умберто Еко (1932 —  2016) — італійський письменник, філософ, лінгвіст, літературний критик, спеціаліст із семіотики і медієвіст. Для обох книга – це захоплення всього життя, і тому вони палко відстоюють право на її існування.   

Умберто Еко: « Я не знаю іншого ефективнішого способу переносити інформацію. Навіть комп’ютер із усіма його гігабайтами спершу потрібно увімкнути. Книжка цих проблем немає. Повторюю. Книжка – це як колесо. Щойно ви її винайшли – покращити її неможливо.»

Жан-Клод Кар'єр: «Відчуття, що ви оточені всіма думками світу, всіма почуттями, всіма знаннями, всіма можливими помилками, надає почуття безпеки та комфорту. Вам ніколи не буде холодно в глибині бібліотеки. І ось ви захищені принаймі від морозяних небезпек незнання.»

Умберто Еко: «Хто з нас не вдовольнявся нюханням книжок, які ось стоять на полицях, але нам не належать? Роздивлятися книжки, витягаючи знання з цього споглядання. Всі непрочитані книжки ніби щось обіцяють.»

Жан-Клод Кар'єр: «Бібліотека – це майже як компанія, гурт живих друзів, особистостей. В дні, коли вам трохи самотньо чи сумно, можна звернутися до книжок.» 

Це книга, де присутні  філософські роздуми, історичні анекдоти, побутові замальовки, іронія, гіркота та надія в тому, що книга завжди залишиться книгою.



 

Немає коментарів:

Дописати коментар