Полтава по праву відноситься до найвизначніших історичних міст нашої держави.
Це – стародавнє українське місто, має давню і, напрочуд, доленосну історію. В різних її куточках розташовані древні храми, музеї, пам’ятники – скарбниця нашої пам’яті.
Цікавою сторінкою в історичному розвитку краю є доля монастирів Полтавщини.
Нині, 27 вересня, ми відзначаємо 370-річницю зведення Полтавського Хрестовоздвиженського монастиря.
Свою історію обитель розпочала, коли у 1650 році з ініціативи полтавців вихідцями Мгарсько-Лубенського Спасо-Преображенського монастиря на чолі з ігуменом Калістратом в пам’ять про перші перемоги над поляками, на одній із полтавських гір засновано чоловічу обитель в ім’я Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього.
Відтоді Полтавський монастир стає найпівденнішим серед так званих городянських, тобто полкових монастирів Гетьманщини ХVII століття.
Шлях до Монастирської гори прокладено через мальовничий Задихальний Яр, про який згадується в повісті Т. Шевченка «Близнецы».
Цікаво те, що у 1845 році Тарас Григорович відвідав Полтаву, де виконав два малюнки «Будинок І. Котляревського» та «Воздвиженський монастир».
За своє багатовікове існування обитель була свідком багатьох подій вітчизняної історії.
Довгий час монастир залишався найвизначнішим у краї осередком медицини, освіти, культури.
У роки ХХ століття монастир декілька разів закривали, там були різні установи.
А 27 вересня 1991 року, на Воздвиження, після багатьох років запустіння там була відправлена перша Божественна Літургія.
Зараз стародавній храм знову служить людям за своїм прямим призначенням – тут розмістилася жіноча обитель.
Як тільки-но ви переступите поріг монастирської брами, то благодатна сила відродженої обителі огорне вас.
Серед зелені саду, буяння квітів, ніби підпираючи прозоре небо, величаво підносять свої золотаві бані монастирські церкви.
Перш ніж ви відвідаєте обитель, завітайте до бібліотеки-філіалу № 5. Тут вам запропонують літературу про унікальну пам’ятку української барокової архітектури – Полтавський Хрестовоздвиженський монастир.
А над Полтавою знов, як і в далекі-далекі віки, з високої Монастирської гори доноситься чарівна мелодія дзвонів.
Немає коментарів:
Дописати коментар