Наш край багатий на незвичайних, неординарних людей, які досягають висот у науці, мистецтві, літературі. Пропонуємо згадати ще одне ім’я видатного полтавця. Микола Ярошенко (1846 – 1898) –видатний художник-передвижник, український маляр-жанрист, який народився в сім’ї полтавського шляхтича.
Змалку хотів стати художником. Але батько мріяв про військову кар’єру для сина й віддав його до Полтавського кадетського корпусу. Там талант майбутнього художника відкрив викладач малювання І.Зайцев. По завершенні військової кар’єри, у званні генерал-майора, повністю присвятив себе творчій праці художника. Товаришував зі знаним художником І. Крамським, Ярошенко його учень в імператорській Академії мистецтв. Член Товариства пересувних художніх виставок, після смерті І. Крамського став його керівником.Твори художника сповнені гострого соціального змісту. Він зобразив тяжку долю народу, створив правдиві образи робітників і передової інтелігенції. Автор картин «Кочегар», «Ув’язнений», «Терористка», «Селянська дівчина». З-під його пензля з’явилась ціла галерея портретів відомих діячів науки, літератури, мистецтва : і. Крамського, Л. Толстого, Д.Менделєєва, І. Шишкіна та інших. Художник умів тонко підмічати індивідуальні риси людини, зазирнути в її душу.
Окрім полотен побутового плану, серії чудових портретів, майстер пензля залишив для нас і наступних поколінь чимало пейзажних картин. Він все своє життя був закоханий у навколишній світ, дивовижні краєвиди матінки-природи. І всю цю красу Микола Олександрович талановито відтворив своїм пензлем.
Творчість Ярошенка була пов’язана з Україною.
Художник часто приїздив на Полтавщину . Неодноразово бував у Полтаві, підтримував дружні стосунки з Г. Мясоєдовим, тут створив картини на українську тематику. Михайло Ярошенко - автор понад 400 полотен і 1000 малюнків. Творчу спадщину заповідав рідній Полтаві.
З 2006 року Полтавський художній музей (Галерея мистецтв) носить ім’я Миколи Ярошенка. Основу Полтавського художнього музею створила мистецька колекція Ярошенка. Це – твори малярства і альбоми малюнків художника.
Детальніше дізнатися про життя та творчість великого земляка ви зможете, завітавши до бібліотеки-філіал № 5.
Немає коментарів:
Дописати коментар