Аргентинський прозаїк, поет, публіцист, перекладач, один із найвизначніших письменників XX століття Хорхе Луїс Борхес народився 24 серпня 1899 року. Хлопчик з ранніх років захоплювався поезією, багато читав і був на багато розумніші за своїх однолітків. У сім років написав перше оповідання «La visera fatal», у вісім переклав на іспанську казку Оскара Вайльда «Щасливий принц». З дитинства він був оточений батьківськими книжками. Крім того, батько, адвокат і професор психології, часто водив хлопчика до Національної бібліотеки Аргентини – через багато років Борхес стане її директором.
Джон Апдайк невипадково назвав його «письменником-бібліотекарем». «Хтось пишається кожною написаною книжкою, я – будь-якою прочитаною», - зазначав Хорхе Луїс Борхес.
Його твори справили величезний вплив на літературу і мистецтво. Письменник був пошанований премією Сервантеса – найпрестижнішою літературною нагородою в іспаномовних країнах.
Ще за життя Борхес сам став героєм книжки, і не просто книжки, а культового постмодерністського твору Умберто Еко – «Ім’я рози», де аргентинського письменника можна впізнати в сліпому бібліотекареві Хорхе де Бургосі.
Твори Борхеса відносять до магічного реалізму і постмодернізму . Критики зазначали, що книги аргентинця – це місток між класикою та сучасною літературою. Читачі продовжують відкривати геніальність творів Борхеса. Його книги перекладені українською мовою – «Шість головоломок для дона Ісидро Пароді», «Книга піску. Пам'ять Шекспіра», «Книга вигаданих істот», «Творець», «Повідомлення Броуді». Збірка «Алеф», яка є у фонді бібліотеки-філії № 5, вперше була надрукована в 1940 році, за зізнанням самого автора, його новели — «це «постскриптум до всього корпусу світової літератури». Переклад з іспанської В. Шовкуна.
"Проза Борхеса - це майстерний сплав популярних сюжетів масової культури - детективів, наукової фантастики - з архітектурною композицією та філософськими роздумами. Він любив Буенос-Айрес, але світ, який він створив у своїх творах, це, по суті, - лабіринти бібліотеки".
Немає коментарів:
Дописати коментар