Продовжуємо публікацію кореспонденцій нашої читачки Оксани Кравченко із циклу «Моя Полтава – мої роки і спогади». Сьогодні поговоримо про казки, північне сяйво…
Нещодавно дорослі переселенці із Харкова та області, Лисичанська та Маріуполя побували на виставі « Північне сяйво» у рамках багатомісячного проєкту «Казочка». У світі так багато казок!
Вибір матеріалу для казки був зумовлений зверненням театру до казок народів світу. Ця казочка перенесла нас на далеку-далеку Північ, в часи, коли на Землі панували шамани, коли люди поклонялися силам природи. Олень - Король півночі, тварина, що символізує красу і велич хвойних лісів і народу півночі стала головним героєм цієї доброї історії. Тільки у нас був не дорослий олень, а маленьке оленятко, у якого перевтілився Сергій Мамон. Прекрасні образи тваринок Півночі показали Наталія Тимощук та Андріана Ерстенюк, Алла Вітрюк та Олена Субтеля. Молоді артистки представили нам й елементи танців народів Півночі, де рухи виконували плавно, перекатом, ніби танцювали по м'якому моху. Учасниці танцю граційно рухалися по ходу сонця в порівняно помірному темпі. Всі актриси танцювали з бубнами. Бубен - неодмінний атрибут будь-якого шамана. За допомогою звуків бубна шаман зв'язувався зі світом духів. Інструмент використовувався в конкретних обрядових цілях: виганяли злих духів і хвороби, закликали добрих духів.
Дослідники знайшли найстарішу відому згадку про північне сяйво, описану в стародавньому китайському тексті, датованому приблизно X століттям до н. е. Інтерес до зоряного неба в Україні зафіксований у археологічних знахідках на території Київської Русі, в пізніших давньоруських та українських літописах. Важливі небесні явища постійно фіксувалися. Це сонячні та місячні затемнення, північні сяйва, падіння метеоритів, зоряні дощі тощо. В Україні астрономію вивчали у братських школах уже в XVI ст. разом з математикою. Оригінальні астрономічні знання мав сам народ. Потреби виробництва, господарської діяльності зумовили регулярні спостереження за небесними світилами, виявлення закономірностей їх руху і відповідного зв'язку з періодичністю у природі, що було необхідно для розуміння природних процесів і пристосування до них власних умов життя. Цікаві народні назви більшості сузір'їв. Так, Велика Ведмедиця має назву Великий Віз, або Віз. У Причорномор'ї її називали Пастух з гирлигою. Мала Ведмедиця дістала назву Малий Віз, або Пасіка. Група зірок Плеяди відома в народі як Волосожар, Квочка, Квочка з курчатами, а в західних районах України - як Баба. На Полтавщині сузір'я Візничого отримало назву Квочка з курчатами. Назву Хрест в Україні дістало сузір'я Лебедя, а Орла - Дівка воду несе. Сузір'я Волосся Вероніки в народі відоме як Волосожар, або Стожари. Зорницею називали і найяскравішу зірку небокола Сіріус, яка видима вранці, під час жнив. Ранкова зоря - міфологічна Либідь символізує дівочу цноту, юну незайману красу або ж дівчину на виданні, кохану, наречену. Так міфологія перейшла в художні образи народної пісні та поезії. Глибока вітчизняна історія промовляє численними, глибокого смислу символами, щедро наповнюючи ними народні пісні й обрядову поезію. Комету українські селяни називали мітлою, а північне сяйво - оказією.
З Північним сяйвом пов'язано безліч міфів і легенд. Наші предки, не розуміючи природи деяких явищ, пов'язували їх з чимось міфічним, часом божественним. Наприклад, ескімоси вважали, що вогні в небі були душами китів, тюленів. У норвезькому фольклорі Північне сяйво описувалося як провісник поганої погоди: передбачалося, що за яскравими спалахами слідують сніг і вітер. Інші норвезькі народні легенди говорять, що Північне сяйво - це небесний танець душ померлих дів. Індіанці племені Лиса в Вісконсині побоювалися його, бачачи в ньому привидів своїх мертвих ворогів. Інші племена відчували північне сяйво як світло вогнів, використовуваних всемогутніми північними шаманами.
Поява у фіналі вистави північного сяйва налаштовує глядачів на позитивні думки, на віру в чудеса. Знайомлячись з героями казок і неосяжним світом чарівної магії, ми вчимося мріяти про світле і красиве, що чекає попереду.
Переселенці дякують колективу Полтавського академічного обласного театру ляльок за цю виставу у проєкті «Казочка», за 7 місяців знайомства з казками, за заняття з казкотерапії, які подарували лялькарі, а також дуже вдячні бібліотеці-філії № 5 за спільну велику роботу.
Оксана Кравченко член НСЖУ та МСПУ
Дякуємо за інформацію автору. Про цю виставу матеріал передрукували в Італії 11 січня. Заробітчани, читаючи його, згадували свої подорожі на північ до 2014 року, мирне життя в Україні. Спасибі за приємні спогади про Батьківщину. Бажаємо багато літ блогу "Бібліомозаїка", а всім авторам його - міцного здоров`я та МИРУ!
ВідповістиВидалити