Житловий масив Павленки – це територія у північно-західній частині, майже в центрі нашого міста. А колись це була околиця Полтави. Чудові краєвиди цієї місцини за часів Гетьманщини привертали увагу козацьких старшин Полтавського полку. У другій половині ХVІІ століття у цих краях за бойові заслуги козацькі старшини полку брати Павленки одержали землі. І заснували тут хутір.
У 1889 році на Павленках придбав будинок з садом та ставком видатний художник Григорій Мясоєдов, який брав активну участь у культурно-громадському житті міста. У будинку художника збиралися видатні діячі науки, культури та мистецтва. Зараз у будинку, який збудував син Іван (також талановитий художник), знаходиться всесвітньовідома гравіметрична обсерваторія.
Багатьом полтавцям відомий такий приспів:
Як ішов я на Павленки,
Чоботи рипіли,
А як йшов я із Павленок,
Ребра торохтіли.
Коли приходили хлопці з іншої околиці міста до павленківських дівчат, то місцеві парубки вимагали від них відкупну. Якщо ті відмовлялись, то добре їх лупцювали.
З початку 1960 року передмістя Павленки інтенсивно розбудовується. Тут створюються корпуси турбомеханічного заводу, поряд Будинок культури, зводяться швейна фабрика «Ворскла», школи № 5 і 9, житлові будинки. Павленки відомі в Полтаві і тим, що на території району розташована важлива наукова установа – Полтавська державна дослідна сільськогосподарська станція ім. М. Вавілова Інституту свинарства і агропромислового виробництва національної академії аграрних наук, створена в 1884 році.
На Павленках ще багато визначних історичних місць і пам’яток, багато цікавого ще можна розповісти про цей мальовничий куточок Полтави. І напевно кожному полтавцю цікаво буде знати більше подробиць і про життя видатних людей, які там мешкали. Тому пропонуємо завітати до бібліотеки-філії № 5, де вам запропонують багато краєзнавчої літератури, яка вас зацікавить.
Немає коментарів:
Дописати коментар