Продовжуємо цикл публікацій волонтерки Оксани Кравченко «Моя Полтава – мої роки і спогади». Це 227 матеріал.
Сьогодні розпочала новий 15 проєкт «Екологічне виховання» спільно із Полтавським обласним краєзнавчим музеєм ім.. В. Кричевського та бібліотекою-філією № 5. Перша листопадова відео презентація має назву: «Екожиття: поради для свідомих і відповідальних». ЇЇ прекрасно провела Олена Штитьова¸ яку полюбили переселенці із Харкова та області, Луганщини та Донеччини за участю в проєкті «Музика нас поєднала». На заході переселенці ознайомилися із книжковою виставкою, присвяченій екології Полтавщині.
«Сьогодні ми з вами поговоримо про екосвідомість як дуже багатогранне поняття і окремо зупинимося на кожному його аспекті. Екологія – це наука про взаємозв’язки, закономірності відносин між організмами та довкіллям. Отже, коли ми говоримо про екосвідомість, маємо на увазі життя в гармонії з навколишнім середовищем, грамотну взаємодію з ним, побудовану на принципах поваги, раціональності, тощо». – Так розпочала зустріч пані Олена.
Зупинилася пані Олена на змінах в масштабах планети, що відбуваються в наш час в результаті бурхливої діяльності виду homo sapiens. Одна з них – це глобальне потепління, яке викликає багато суперечок – чи воно справді є, чи то тільки міф. Кожен вирішує для себе, у що йому вірити. А науковий співробітник музею навела прості факти. Ще одна екологічна проблема світового значення – кислотні дощі. Від масштабів цілої планети ми перейшли безпосередньо до окремої людини. З’ясували, в якому стані знаходяться наші вода, повітря і грунти, а також біорізноманіття, і що кожен з нас може зробити, щоб покращити цю ситуацію.
Почули переселенці про користь листяногоий опаду, залишеного на землі. Адже опале листя захищає корені зелених насаджень від вимерзання. Це особливо актуально у нашому регіоні в останні роки, коли через зміну клімату почастішало таке явище, як мороз без снігу. А ще продовжує тривалість життя рослин в 1,5 – 2 рази. Також слугує цінним добривом і створює сприятливі умови для комах. Являється кормовою базою для птахів.
Акцентувала увагу слухачів О. Штитьова і на співвідношенні планети і води. Подивилися ролик про те, як сортують і мінімізують сміття. Із зацікавленням переглянули переселенці ролик про рюкзак із петпляшок, адже окрім тканини із перероблених пет-пляшок виготовляють також полієфірне волокно, наповнювач для м’яких меблів і подушок, синтепон та інші утеплювачі.»
Віднедавна у моєму рюкзаку поселилась багаторазова чашка для кави. Якщо вірити етикетці, вона на 40 відсотків складається із соломи. Та як би там не було – одна чашка замість безлічі одноразових стаканчиків – це вже плюс. До речі, про одноразовий посуд. Ви напевно не раз бачили у продажу посуд під маркою «еко». На етикетках в подібних випадках пишуть, що дана продукція не шкодить природі, оскільки швидко розкладається. В більшості це неправда, бо яким би картонним не був стаканчик, в ньому обов’язково є інший матеріал, який запобігає протіканню, а значить, біорозпад його уже під питанням. На жаль, нині проблема одноразових речей стосується не лише серветок чи стаканчиків. Мова про такі речі домашнього вжитку, які теоретично можуть використовуватися багато років, а в реальності зношуються менше ніж за рік. Одежа, взуття, інструменти, побутова техніка, домашній текстиль, меблі, автомобілі. Якщо вибирати покупку найдешевшу серед аналогічних товарів, то в більшості випадків виявиться, що цей товар «одноразовий», розрахований на те, щоб найближчим часом ви купили ще один і знову витратили гроші. А на сміттєзвалищі – поповнення. Отож, зараз як ніколи актуальна вже давно сказана фраза: «я не настільки багатий, щоб купувати дешеві речі. Ніколи не пізно зробити крок у напрямку екосвідомості, життя в гармонії з світом. Кожен такий крок робить нас кращими людьми, гідними щасливо жити на планеті Земля.».
Оксана Кравченко член НСЖУ та МСПУ
Немає коментарів:
Дописати коментар